caritas

Historia Caritas

W Polsce do powołania organu o nazwie Instytut Caritas doszło w 1929 roku. Instytut Caritas koordynował działalność Caritas diecezjalnych powstających w latach trzydziestych XX w. Przerwały go w roku 1950 dekrety władz komunistycznych likwidujące Caritas kościelną i przekazujące cały jej majątek reżimowemu Zrzeszeniu Katolików Świeckich "Caritas". Na niwie charytatywnej, w ograniczonym zakresie i w zależności od czynników państwowych, pozostały oficjalnie jedynie zakony. Istniała jednak Komisja Episkopatu d/s Duszpasterstwa Miłosierdzia. Nieprzerwanie organizowano Tygodnie Miłosierdzia i wiele osób otrzymywało konkretną pomoc w ramach parafii. Ważnym etapem na drodze do odrodzenia działalności społecznej Kościoła było powstanie parafialnych zespołów charytatywnych. Powstały one w większości parafii w kraju. 10 października 1990 roku powołano krajowy organ koordynacyjny pod nazwą Caritas Polska.

Caritas parafialna

Caritas parafialna jest podstawowym ogniwem Caritas. Liczba osób potrzebujących, do których Caritas dociera w parafiach, nieporównanie przewyższa liczbę osób objętych działalnością central diecezjalnych. Wolontariusze z parafii stanowią też dla bardziej złożonych czy wyspecjalizowanych form działania Caritas bezcenny rezerwuar ludzki i środowisko wychowawcze. W praktyce zadania charytatywne na szczeblu parafialnym realizowane są często przez "parafialne zespoły charytatywne". Caritas parafialna zostaje ustanowiona decyzją dyrektora Caritas diecezjalnej. Na czele Caritas parafialnej stoi każdorazowo proboszcz parafii, który działa poprzez swojego świeckiego zastępcę. Członkowie parafialnych oddziałów Caritas są wyłącznie wolontariuszami.

Do zadań Caritas na szczeblu parafii należy:

• mobilizacja charytatywna wspólnoty parafialnej;
  • rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy;
  • świadczenie pomocy potrzebującym;
  • współpraca z diecezjalną centralą Caritas, z właściwym terytorialnie okręgiem Caritas, a także z innymi Caritas parafialnymi.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Caritas Diecezji Radomskiej